Saturday
August 30, 2014

Homework Help: math

Posted by Anonymous on Sunday, February 3, 2013 at 6:04am.

: The manager of a food store wants to create a blend of herbs that she can sell for $1 per once. She decides to make 8 ounces of a blend of oregano and sage. What will be the ratio of oregano to sage in the mixture?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - The manager of a tea shop mixes two types of teas to make a specialty ...
math - the manager of a starbucks store plans to mix A grade coffee that cost 9....
algebra - An herbalist has 30 oz of herbs costing $2 per ounce. how many ounces ...
maths - A coffee manufacture wants a new blend of coffee that sell for $3.90 per...
math - whats the unit rate: 882 yd in 9 secs A grocery store sells four ...
finitemath - a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per...
math - Barstucks is making a new coffee blend. The company bought 50lbs. of Kona...
algebra - The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per...
English - What sets off the main conflict in A and P. Answers are Three girls in...
Math - A tea company is making a special blend of two teas for aa customer. The ...

Search
Members