Saturday
October 25, 2014

Homework Help: math

Posted by Anonymous on Saturday, February 2, 2013 at 7:41pm.

A company uses the function C(x)= 20.50x+2000, where C is the cost and x is the number of units it produces, to determine its daily costs. Find the inverse of the function and determine how many units are produced when the cost is $625,000.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math grade 12 Advanced Functions - A company uses the function C(x)=20.50+2000, ...
math - The daily cost C, in RM, of producing a product is C(x)=1000+72x-0.06x^2...
mba - the price p per unit at which a company can sell all that it produces is ...
Math - 3. The costs of doing business for a company can be found by adding fixed...
Business Calculus - A company has operating costs of $2000 per thousand items ...
finance - A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total ...
ISBM - The price P per unit at which a company can sell all that it produces is ...
Calculus - A company manufactures widgets. The daily marginal cost to produce x ...
math - A certain diet requires no more than 60 units of carbohydrates, at least...
accounting - "Harris Company manufactures and sells a single product. A ...

Search
Members