Post a New Question

Math

posted by on .

Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with 12 pounds of peanuts to obtain a mixture that sells for $4.20 per pound?

  • Math - ,

    C*6+12*3=(C+12)4.20

  • Math - ,

    amount of cashews ---- x pounds
    amount of peanuts ---- 12-x pounds

    6x + 3(12-x) = 4.2(12)
    6x + 36 - 3x = 50.4
    3x = 14.4
    x = 4.8

    need 4.8 pounds of cashews and 7.2 pounds of peanuts

    Proof:
    6(4.8) + 3(7.2)
    = 50.4

    cost per pound = 50.4/12 = 4.2

  • correction - Math - ,

    Ignore my solution
    Didn't read the question careful enough

    go with bobpursley's solution

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question