Thursday
April 17, 2014

Homework Help: geometry

Posted by Alexey on Wednesday, January 30, 2013 at 8:47pm.

Papa's Pizza charges $0.05 per square inch of pizza. Pizza is measured by the diameter. How much will pap's Pizza charge for a 7-inch, 10-inch, and 14-inch pizza? From your results, do you think this is how the p rice of pizza is determined? Explain.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math (Area of Shapes) - Suppose that when pizza dough is rolled out it costs 25 ...
geometry - 4 people are sharing a pizza has a 14 inch diameter if the pizza has ...
math - Tiny is ordering a pizza and cant decide between a round pizza with a ...
Math - Manny loves to eat Cajun pizza. Each square inch of pizza is 8 calories. ...
Math 157 - A 7 inch pizza cost $8 and a 14 inch pizza costs $20. Tommy says the ...
geometry - A rectangular pizza has a width of 5 in. and a length of 10 in. The ...
Geometry - Alonso can't decide which size pizza to order. The 10-inch cheese and...
Math - Which is a better deal - a 10-inch round pizza or a 9-inch square pizza?
math - Explain how to solve: Sam is ordering pizza. Tony's Pizza charges $7 for ...
11th grade Algebra 2 - A large pizza from Papa's Pizzeria has a diameter of 18 ...

Search
Members