Saturday
April 19, 2014

Homework Help: Math

Posted by Anonymous on Monday, January 28, 2013 at 6:55pm.

Jacob bought a sandwich for $4.75, a small salad for $1.25. Jacob wrote the expression $4.75 + ($2.43 + $1.25) to calculate how much money he spent. Use the Commutative Property and the Associative Property to find how much Jacob spent.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - Jacob bought a sandwich for $4.75, a small salad for $2.43, and juice for...
Math - Jim's sandwich cost the same as the comjbined cost of his salad and milk...
math - jim's sandwich cost the same as the combined cost of his salad and milk. ...
math - the chef at a restaurant bought 37 pounds of salad for $46.25. how much ...
English - Read the sentenced Add commas when they are needed. I don't know how ...
math - For lunch, Jamie bought a 8-inch submarine sandwich. What fraction of a ...
Math - Franco is ordering lunch with a drink, sandwich, and a salad. He has a ...
Math Grade 4 - It is noon at the sandwich shop, and Kathy and Jill are making ...
Math - Mr. Teal orders the same business lunch for 5 people. Everyone has a ...
Math Help? Check my answers. - 1. You mix the letters: S E M I T R O P I C A and...

Search
Members