Thursday
July 31, 2014

Homework Help: 4th grade word problems

Posted by Reid on Thursday, January 24, 2013 at 6:45pm.

if tiles at a store cost .$20 for a 1"x1" square and $.30 for 1"X2" rectangle what would be the cheapest way to buy tiles to make a tiled square 3 inches on each side.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

4th grade math - an artist is arranging tiles in rows to decorate a wall each ...
Math - Ben has 8 square tiles. Each tile has a width of 9 inches. He lays the ...
Math 112 - A class of 23 students was using square tiles to build rectangular ...
Math 112 Help pelase - A class of 23 students was using square tiles to build ...
Algebra - The floor of the studio is covered with 615 square tiles that measure ...
math - susan is buying three different colors of tiles for her kicthen floor. ...
3rd grade - Name all the arrays you can manke with each set of tiles 8 tiles, 9 ...
Math - Mrs. Lopez wants to retile her 16 ft by 18 ft dining room. a. How many 1 ...
math - 1. Suppose you are the owner of a tile company who purchases tiles from a...
Math Word Problem - Ron is tiling a countertop. He needs to place 54 square ...

Search
Members