Saturday
March 25, 2017

Post a New Question

Posted by on .

If 300 napkins cost $1.69 and 100 napkins cost $.89, what is the least expensive cost for 1010 napkins?

  • 5th grade math word problems - ,

    You could buy 4 packages of 300 napkins for 1.69 * 4 = 6.76

    Or you could by 3 packs of 300 napkins for 1.69 * 3 = 5.07. Then buy 2 packs of 100 for .89 * 2 = 1.78.

    Which is the better buy?

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question