Post a New Question

math

posted by on .

if you buy 30 apple for 47 dollars how much does 1 apple cost

  • math - ,

    47/30 = $1.57 each

  • math - ,

    if 30apples = $47
    then 1 apple = x

    cross mutilpy and you get 30x=$47
    divide each side by 30

    x=1.56666666

    rounded to $1.57 per apple.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question