Thursday
July 24, 2014

Homework Help: maths

Posted by berton on Tuesday, January 15, 2013 at 3:08pm.

three men go to forest with some apples. At night one of them gets up and divide the apples in 3equal parts and one apple is leftwhich he gives to monkey. After some time 2nd of them gets up and divide the left apples in three equal parts. And again one apple is left which he gives to monkey. After some time 3rd of them gets up and rapeats the same process. On the next morning all of the gets up and divide the left apples in 3 equal parts and again one apple is left which the give them to monkey.now all apples are finished. How much apples did they have at first while started the journey.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per ...
math - your are making apple pie for a school fund raiser you have 4 baskets of ...
Math - Three boxes are labeled peaches, apples, and peaches & apples. Each box ...
Help!Math.... - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples...
math - A man entered an apple orchard through 7 gates. After picking some ...
Algebra!! - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples ...
maths - a grocey man sells 300 apples at Rs 50 per dozen. he sells 200 apples ...
Maths - Three tired and hungry men went to sleep with a bag of apples. One man ...
Science - The electronic balance displays the mass of an apple in kiograms(0.1...
fractions - Claire cut some apples into eights. She ate all but 17 pieces. how ...

Search
Members