Post a New Question

math

posted by .

The butcher shop sells a 3 lb package of chicken legs for $9.57.
The supermarket sells chicken legs for $7.68/kg.
Determine the price per kilogram that each store charges.
Which store has the lower price per kilogram?

  • math -

    the sum of the reciprocals of 3 consecutive positive integers is egual to 47 divided by the product of the integers. what is the smallest of the 3 integers

  • math -

    cost at butcher = 9.57/3 = 3.19 per pound
    = 7.03 per kg .....( there are 2.2046 pounds in a kg)

    supermarket = 7.68 per kg

    so the butcher is cheaper.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question