Sunday
December 21, 2014

Homework Help: Math

Posted by A on Thursday, January 10, 2013 at 9:53am.

Write a ratio for the situation in three ways, comparing the first quantity to the second quantity.
A zoo has 19 monkeys and 10 chimpanzees.

19 to 10, 19:10, (This)
10 to 29, 10:29,
19 to 29, 19:29,
10 to 19, 10:19,


Write three ratios equal to 5/40.

2/14, 3/21, 4/28
1/8, 2/16, 3/24
1/9, 2/18, 3/27
5/40, 5/45, 5/50


Use the unit price to find the total price.

9 gallons at $1.92 per gallon

$8.64
$18.18
$17.28
$21.33

5. You pay $1.75 for 5 bagels. What is the unit price?

$0.09 per bagel
$0.45 per bagel
$0.35 per bagel
$0.44 per bagel

6. Which is the best buy?

$12.60 for 7 bottles of juice
$10.98 for 6 bottles of juice
$18.10 for 10 bottles of juice
$16.38 for 9 bottles of juice

Determine which ratio forms a proportion with 7/2 by finding a common multiplier.

35/8
70/20
28/10
70/8 (This)


Determine which ratio forms a proportion with 10/6 by using cross products.

15/12
30/9
20/9
30/18


A truck needs 7 gallons of fuel to travel 56 miles. Can the truck travel 48 miles with 6 gallons of fuel? Explain.

No; 7/56 and 48/6 are not proportional because 7 6 48 56.
Yes; 7/56 and 48/6 are proportional because 7 6 = 48 56.
No; 7/56 and 48/6 are not proportional because 7 48 6 56.
Yes; 7/56 and 48/6 are proportional because 7 48 = 6 56.


A machine takes 4.2 hours to make 7 parts. At that rate, how many parts can the machine make in 28.8 hours?

48 parts
41 parts
172 parts
17 parts

11. In a survey, one out of ten people named blue as their favorite color. Three out of five named red. If 1,100 people were included in the survey, how many named blue or red as their favorite color?

330 people
770 people
440 people
660 people


Solve the proportion using cross products. Round to the nearest hundredth if necessary

22 miles/55 hours = 12 miles/h hours

48
30
45
22


Los Angeles is about 385 miles from San Francisco. How far apart would the cities be on a map with a scale of 1 in. = 25 mi? If necessary, round to the nearest hundredth.
15.4 in.
16.04 in.
15.65 in.
14.4 in.

A package of spaghetti weighs 266 grams. How many ounces does the package weigh? 1 oz ≈ 28 g.


18. a. Determine whether the ratios 10/20 and 30/60 can form a proportion by finding a common multiplier.
b. Show that the ratios in part (a) are equal by writing them in simplest form.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math Help! ASAP! - 2. Write a ratio for the situation in three ways comparing ...
math - write a ratio in 3 ways, comparing the first quantity to the second. A ...
economics - Mauricio has a circus act, and he has a budget of $720 to spend on ...
college/microeconomics - Just needing to know if I have done the work correctly ...
Microeconomics: - Just needing to know if I have done the work correctly with ...
math - 1.As the 1st quantity increases, the 2nd quantity also increases. 2.As ...
Math - What is quantity and how do you use it. A quantity is how much you have ...
physics - 5. If a quantity increases as a second quantity decreases and ...
Algebra I - Write each percent change as a ratio comparing the result to the ...
math - Write two expressions that show that increasing a quantity by 4% is the ...

Search
Members