Thursday
July 31, 2014

Homework Help: math

Posted by crystal on Monday, January 7, 2013 at 11:27pm.

a grocery store sells a 7 ounce bag of rasins for $1.10 and a 9 ounce bag of rasins for $1.46. Which size bag have the lowest price per ounce.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

8th grade math - A 20 ounce bag of popcorn costs $2.80 at the movie theater, if ...
Math - How do you solve this: A 20-ounce bag of popcorn costs $2,80. If the unit...
math - a 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. if the unit price stays the same, ...
statistics - The actual amount of potato chips that a filling machine puts into ...
Math - Ferroza can buy a 24 ounce bag of ferret food for 1.19 or she can buy a ...
Algebra 1 - Ferroza Can Buy A 24-Ounce Bag Of Ferret Food For $1.19, Or She Can ...
math - A bag of apples weighs 22.3 ounces and costs $1.80. What is a good ...
Math - A bag of apples weigh 22.3 ounces and costs $1.80 What is a good estimate...
Chemistry - On a 10.5 ounce bag of potato chips, the manufacturer states that ...
calc - Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has...

Search
Members