Post a New Question

math help1answer

posted by on .

4. Which of the following has the lowest unit price?
Brand A: 5 lb for $3.50

Brand B: 8 lb for $5.20

Brand C: 3 lb for $2.25

(1 point)
Brand A
Brand B
Brand C
All brands have the same unit price.

  • math help1answer - ,

    A: 3.50 / 5 = $0.70 per pound

    B: 5.20 / 8 = $_____ per pound

    C: 2.25 / 3 = $_____ per pound

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question