Thursday
April 17, 2014

Homework Help: Algebra

Posted by Help on Wednesday, December 12, 2012 at 8:42pm.

Mr. Scrooge bought 4 packages of ground beef. The second package weighed three times as much as the first, and the third package weighed half as much as the second. The fourth package weighed fifteen ounces, which was three ounces more than the third package. How many ounces of meat did Mr. Scrooge buy?
Solve algebraically.
Please help me understand how to write the equation correctly, Ive worked out the no. of ounces sold is 59 as well as how many ounces each package has
Package 4 = 15 ozs
Package 3 = 15 3 = 12
Package 2 = 12 x 2 = 24
Package 1 = 24 /3 = 8

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - belle bought packages of beads for her project. ben bought twice as many ...
math - belle bought packages of beads for her project.ben bought twice as many ...
Math - Mr. Winter bought four packages of ground beef. The second package ...
Math - 1.A maximum of 149 students are allowed to be seated in the cafeteria at ...
Math - Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer ...
college alg - A meat market has ground beef that is 40% fat and extra lean ...
algebra - Bob and his dad visited the hardware store on Saturday. They observed ...
math - calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal ...
math - mr harris bought 4 for $0.50, mrs clarke bought 21 for $1.00, mr montaro ...
Algebra - Ground beef sells for $4.75 per kg and ground pork sells for $5.50 ...

Search
Members