Thursday
August 21, 2014

Homework Help: Algebra

Posted by Cassandra on Wednesday, December 12, 2012 at 8:41pm.

Ground beef sells for $4.75 per kg and ground pork sells for $5.50 per kg. How many kg of ground pork should be mixed with 8 kg of ground beef to make a mixture that sells for $5.10 per kg?

I dont know how to set this up or anything. Please help!

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

microeconomic - Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of pork...
Math - Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer ...
math - 13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. ...
college alg - A meat market has ground beef that is 40% fat and extra lean ...
algebra - mike wants to make meatloaf and the recipe calls for six pounds of ...
Pork - I love pork. I want to learn more about pork. Give me information on ...
college algebra - Isn't this a plug and chug? I will be happy to critique your ...
Science - In a field having an area of 3.0 ha is a colony of ground squirrels ...
Algebra - Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and ...
math - recall that the acceleartion due to earth's gravity is 32 ft/sec^2. from ...

Search
Members