Wednesday
April 16, 2014

Homework Help: math

Posted by Anonymous on Tuesday, December 11, 2012 at 9:47pm.

To use card A, the cost is $1.00 to connect and then $0.04 per minute. To use card B, it costs $0.65 to connect and then $0.06 per minute. For what number of minutes does it cost the same amount to use each card for a single call?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

5th grade math - A girl bought a card and then returned it. The second card cost...
math - in a series of stamps annie must buy six of each one cost $4.00 one cost...
math - 4. Gregory teaches martial arts. He charges a one-time processing fee of...
economics - A firm has fixed costs of $30.00 and variable costs as indicated in ...
math - the cost of 6oz. of chicken is $2.00. how much would it cost for 1.5lbs. ...
Math - I have $100.00 dollars to spend to buy 100 animals. Cows cost $50.00 each...
Math - 1.)When testing a patientís eyes for focusing ability, one doctor uses ...
math - A warehouse having a volume of 10,000 ft3 and a floor area of 1000 ft2 is...
math - Frances sells greeting cards. The materials for a card cost $2.40, and ...
Math - You earned a $25 gift card by working in Apangea and have purchased four ...

Search
Members