Wednesday
August 27, 2014

Homework Help: Math

Posted by Cookiemonsterxx on Tuesday, December 11, 2012 at 9:00pm.

Mr. Winter bought four packages of ground beef. The second package weighed three times as much as the first, and the third package weighed half as much as the second. The fourth package weighed fifteen ounces, which was three ounces more than the third package. How many ounces of meat did Mr. Winter buy?
Solve algebraically.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra - Mr. Scrooge bought 4 packages of ground beef. The second package ...
math - The smallest package weighed only 1/3 more than 1/2 the weight of the ...
math word problems - Package A weighs half as much as Package B. Package B ...
math - Jose, Paul,and Dan went fishing. It was a good day, and all three of them...
statistics - A travel agency offers 4 different vacation packages to Europe. ...
Physics - A plane flying horizontally at a speed of 50m/s and at an elevation of...
math - 13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. ...
math - shawna had to decorate 3 gift packages with ribbon. she used 1 1/3 yards ...
Word Problem - A UPS employee, Davis, packs and labels three types of packages: ...
math - at the veterinarian's office terri learned that her dot weighed 4 times ...

Search
Members