Post a New Question

Need Math Help

posted by on .

How is an inequality different from an equation? Give a real-world scenario in which you would write an inequality rather than an equation

  • Need Math Help - ,

    if you only have $10.00, how many apples can you get if they cost $1.50 each?

    1.50 x <= 10.00

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question