Tuesday
November 25, 2014

Homework Help: Algebra 1

Posted by Kate on Thursday, December 6, 2012 at 8:59pm.

Can you help me set this up?
Suppose you are trying to decide whether to buy ski equipment. Typically it costs $60 day to rent skis and buy a lift ticket. You can buy ski equipment for about $400. A lift ticket alone costs $35 for one day. Find the break-even point.

Thanks.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

intro to management accounting - The Minnetonka Corporation, which produces and ...
Finance - A grocery store manager must decide whether to buy four rug cleaners ...
business accounting - The Minnetonka Corporation, which produces and sells to ...
Management Accounting - The Minnetonka Corporation, which produces and sells to ...
Economics - 2. Compare the following two pairs of goods: Coke and Pepsi Skis and...
To: Reiny- Math - Thank you so much for helping me but for #2 c.) is it yes or a...
math - You are trying to decide which juice is a better buy. Tropics costs $3.84...
Math - it costs $175 to rent a jet ski for 2 hours. it costs $300 to rent a jet...
Math- Best Buy - In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-...
math - You are trying to decide which juice is a better buy. Tropics cost $3.84 ...

Search
Members