Wednesday
March 29, 2017

Post a New Question

Posted by on .

a carpet for a small room measuring 4 ft by 7.5 ft cost $120 how much would it cost for a carpet (with the same price per square foot) for a bigger room that measures twice as long and three times as wide

  • math - ,

    cost per square foot = 120/30 = $4.00 per square foot
    twice 7.5 = 15
    three times 4 = 12
    new area = 15(12) = 180

    cost = 180(4) = $720

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question