Post a New Question

math

posted by .

if 3 bananas cost £1.14 how much will 5 of them cost? and how do ypu work it out?

  • math -

    3 bananas cost 1.14
    1 banana costs 1.14/3
    5 bananas cost 5(1/14)/3 or 1.90

    or

    use simple ratio
    x/1.14 = 5/3
    x = 5(1.14)/3 , the same as above

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question