Saturday
April 19, 2014

Homework Help: Math

Posted by Jerald on Friday, November 16, 2012 at 9:17pm.

Write each rate as a unit rate

14 hours in 2 weeks
7 hours in 1 week?

36 pieces of candy for 6 children
6pieces of candy for 1 child?

8teaspoons for 4 cups
2teaspoons per cup?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math/unit rate - please help me find the definition for unit rate. It depends ...
Math - Antoine paid $7.47 for 3 pounds of grapes. Write the cost of the grapes ...
mathh (unit rate) - explain how to write 20 miles over 4 hours as a unit rate
math rate - 15 chapters in 5 days - I already know the unit rate is 3 - I have ...
Math(Unit Rate) - If 20 units= 10kg whats the unit rate? http://www.eduplace.com...
algebra/math - i know this is probably a really simple answer and i'm gonna want...
Math - What is the unit rate? A racing car travels 180 miles in 1.5 hours. 5 i ...
Math - How do I expres a rate as a unit rate Usually it is rate/unit said as "...
math - what is the unit rate for 14 hours in 2 weeks?
Math - How can you write a unit rate if at least one term is a fraction? How is ...

Search
Members