Friday
April 18, 2014

Homework Help: Math

Posted by Tiffany on Monday, November 12, 2012 at 10:19pm.

A 10-oz bottle of juice costs $1.49. A 30-oz bottle cost $4.25. Which is the better buy?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math- Best Buy - In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-...
Math - Find the unit price and tell which is the better buy: A 64 oz. bottle of ...
math - A small can of juice contains 16 fl oz. A large can has twice the base ...
Math 115 18 - Find the best buy for tomato juice: (a) 8 oz. for $0.37 (b) 1 pt ...
Probability/Statistics - Assume 20 oz. cola bottles are filled so that the mean ...
Math - A juice mix requires the addition of 32 oz of water for every 12 oz of ...
MTH233/statistics UOP - Please complete the following 5-step hypothesis testing ...
statistics - sing the proper average, find the average number of grams of fat ...
Math - The class is having a Valentine Party. Each student will get an 8-oz. cup...
Math - the weight of ab ag of potatoes 5 tons or 5 pounds 5 pounds? the amount ...

Search
Members