Friday
April 18, 2014

Homework Help: 5th grade math word problems

Posted by Anonymous on Wednesday, October 31, 2012 at 4:48pm.

One packet of sweetner is 1 gram and has 4 calories. If Joan uses 4 grams each workday, Monday through Friday, and half as much each weekend day, how many calories does she use for sweetner each week?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

5th grade - Will someone tell me a webpage my daughter can get help on solving ...
5th grade math word problems - Frank saved 50% by purchasing his airline ticket ...
5th grade - Having trouble with division word problems
5th grade - what does it means when they ask you give me a answear in units of ...
5th grade math word problems - bob started each work on the hour. one day he ...
math - Students are baking muffins to sell to raise money. They bake muffins in ...
HELP MATH - Thank you for taking the time to respond. I am in the 5th grade. ...
5th grade math word problems - If 300 napkins cost $1.69 and 100 napkins cost $....
5th grade math (word problems) - I didn't see an answer from yesterday, so ...
5th grade math (word problems) - Stefan pours 5/8 cup of milk. He uses 2/3 of it...

Search
Members