Saturday
April 25, 2015

Homework Help: 7th grade math Ms. Sue please!

Posted by Delilah on Tuesday, October 30, 2012 at 8:36pm.

1.
Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min

8:9
8:36
32:9
128:144

2.
Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left?

43:8
8:51
43:51
59:51

3.
The price of 8.4 ounces of crackers is $2.42. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent.

$0.15 per ounce
$3.47 per ounce
$28.81 per ounce
$0.29 per ounce

4.
Jonah needs to purchase 30 juice packs for his class. While shopping, Jonah discovers the following prices for comparable juice packs. Which offers the best unit price?

15 packs for $3.95
5 packs for $2.20
20 packs for $6.20
10 packs for $3.20

5.
Solve the proportion. Where necessary, round to the nearest hundredth.

8/2 = x+3/4


13
1
7
16

6.
A dozen apples cost $2.55. At this rate, how much would 8 apples cost?

$20.40
$3.83
$0.21
$1.70

7.
Use cross products to determine which of the following pairs of ratios cannot form a proportion. (1 point)

1/3, 3/9
2/3, 4/9
2/3, 4/6
1/3, 2/6

8.
Solve the following proportion.

2/15 = 13/x


390
1.73
2.31
97.5

My answers:
1. 8:9
2. ?????
3. 0.29 per ounce
4. ????
5. 13
6. $1.70
7. 2/3, 4/9
8. 97.5

I desperately need help with 2 nd 4, can you explain how to do them please? And also, can you check the rest of my problems? Thanks!

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Members