Wednesday
March 22, 2017

Post a New Question

Posted by on Wednesday, October 24, 2012 at 2:40pm.

Frank saved 50% by purchasing his airline ticket early. His wife paid full price. If their total was $294 how much was Franks's ticket only?

Can someone please explain this to me in 5th grade terms.

  • 5th grade math word problems - , Wednesday, October 24, 2012 at 3:16pm

    Please see the Related Questions below.

  • 5th grade math word problems - , Wednesday, October 24, 2012 at 5:39pm

    500

  • 5th grade math word problems - , Monday, March 3, 2014 at 8:19pm

    The school parking lot had room for 30 cars. If all the spaces except 6 were filled, what fraction of the parking lot was in use?

  • 5th grade math word problems - , Wednesday, May 21, 2014 at 7:40pm

    39

  • 5th grade math word problems - , Monday, September 15, 2014 at 5:04pm

    111

  • 5th grade math word problems - , Wednesday, September 24, 2014 at 10:16pm

    Carlos wrote three numbers between 0.33 and 0.34 what numbers could Carlos have written?

  • 5th grade math word problems - , Monday, November 17, 2014 at 8:30pm

    500

  • 5th grade math word problems - , Saturday, December 20, 2014 at 2:18pm

    A piece of string that is 20cm long is cut into two pieces. One of the pieces is 2cm longer than the other one. Answer the question.

  • 5th grade math word problems - , Tuesday, August 11, 2015 at 9:28pm

    A ladder is 30 feet tall it is 5 times taller then Mr. Jones How tall is Mr. Jones

  • 5th grade math word problems - , Thursday, November 19, 2015 at 8:57am

    well lets just say frank is a jerk for not helping his wife pay and he gets a discount THEY ARE MARRIED FOR CHRISTS SAKE.

  • 5th grade math word problems - , Friday, November 20, 2015 at 3:13am

    A fur jacket cost seven times what a silk scarf cost. If the difference in their cost is $72, what is the cost of each item?

  • 5th grade math word problems - , Friday, December 25, 2015 at 10:19pm

    504

  • 5th grade math word problems - , Sunday, November 6, 2016 at 12:34am

    divide 294 by three and that is frank's price

  • 5th grade math word problems - , Sunday, November 6, 2016 at 12:34am

    duh

  • 5th grade math word problems - , Tuesday, January 10, 2017 at 8:44pm

    You need to form two equations. Since Frank's ticket is 1/2 that of his wife's, I wrote the first equation as F = 1/2W or W = 2F. Then I wrote my second equation as wife's ticket plus Frank's ticket are equal to $294. In other words W + F = $294. Then I combined the two equations substituting the first in the second I got 2F + F = $294. I substituted 2F for W so 3F = $294 and F = $98. Frank's ticket costs was $98 while his wife's ticket was $196.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question