Wednesday
November 26, 2014

Homework Help: College Math

Posted by Richard D on Friday, October 19, 2012 at 11:41am.

A clarinet factory wants to maximize profits. They can produce 250 clarinets per week at a cost of $300 per clarinet, and sell them for $1000 per clarinet.
And, they can produce 350 clarinets per week at a cost of $275 per clarinet, and sell them for $900 each.
How much profit can they expect to earn if they make 400 clarinets per week?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Clarinet again - How do you blow into the clarinet? I know w/ the either the ...
Clarinet - Does anyone play the clarinet that could give me feedback on how they...
Clarinet - Does anybody know where i can find a pdf of the clarinet chromatic ...
Physics - A 30 hz sound is annoying or dissonant to the ear. If one clarinet ...
clarinet music - I will be doing my clarinet practice exam grade 4 LCM next May ...
math - Graph the following equations; calculate the slope, x-intercept, and y-...
English - Thank you very much. Here are some more sentences I'd like you to ...
College Algebra - A company builds bicycles. Their fixed cost is 300,000 and it ...
Health care Economics - 4. The following is a cost function for clinic visits in...
English - Parallel Structure?....You should do either your homework or practice ...

Search
Members