Sunday
April 20, 2014

Homework Help: business

Posted by Anonymous on Wednesday, October 17, 2012 at 10:50pm.

A production run of toothpaste requires a fixed cost of $100,000. The variable cost per unit is $3.00. If 50,000 units of toothpaste will be sold during the next month, what sale price must be chosen in order to break even at the end of the month? Note: please report the result as a whole number, rounding if necessary and omitting the decimal point.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

business - A production run of toothpaste requires a fixed cost of $100,000. The...
economics - suppose a firm's constant-returns to scale production function ...
FINANCIAL MATHEMATICS - The variable costs associated with a certain process ...
Business Cal - Suppose a publishing company has found that the marginal cost at ...
algebra - URGENT! How do you calculate for marginal cost against fixed cost. E.g...
Managerial Economics - Suppose that Neptune Music has the copyright to the ...
Math- Algebra - The function C(x)=4x+850 closely approximates the cost of daily ...
Microeconomics - If a firm has a U-Shaped long-run average cost curve, a.) its ...
Microeconomics help please (urgent) - True or False? Explain your reasoning. a...
Economics - "The reason why firms charge a lower price at higher output levels ...

Search
Members