Friday
August 1, 2014

Homework Help: Algebra

Posted by Steven on Monday, October 8, 2012 at 5:17pm.

A farm stand owner mixes apple juice and cranberry juice. How much should he charge if he mixes 8 L of apple juice selling for .45/L with 10 L of cranberry juice selling for $1.08/L?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - You are in charge of making punch for the family reunion. The punch ...
Applied mathematics - Steve mixes together 1 6/8 gallons of apple juice, 1 3/8 ...
Math - You are in charge of making punch for an upcoming school dance. The punch...
Maths, Ratio - Mrs Rama uses 0.4 liters of water melon juice for every 0.9 ...
ratio and proportions - a fruit punch recipe calls for 3 parts of apple juice ...
Math,Ratio - Mrs Rama uses 0.4 liters of watermelon juice for every 0.9 liters ...
algebra - The owner of a health food store combined cranberry juice that cost $7...
Science - I am doing a science project about which juice cleans pennies best. I ...
math - A fruit drink is made up of 20% orange juice, 35% apple juice and the ...
english - If your baby does not like cold apple juice it should be heatd.(...

Search
Members