Wednesday
April 23, 2014

Homework Help: ALGEBRA WRITE EQUATION

Posted by marko on Sunday, September 30, 2012 at 12:19pm.

FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery store. you buy 4lbs of cortland apples and some gala apples for eating. the total cost is $7.20. how many lbs of gala apples did you buy?
i think i got the answer but not sure how to write it in equation.
Total $7.20 - 5.16 = $2.04 difference
4lb cortlad apple @1.29 = 5.16
? gala apples @1.29 = 2.04/1.29 =
1.581395349 lbs of gala bought
im not sure how to write this as equation
1.29 (x + 4) = $7.20

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra!! - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples ...
basic math - If 3 pounds (lb) of apples cost 90, what will 10 lb cost?
Help!Math.... - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples...
Algebra - jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and ...
math - Melons cost QR1.5 each and apples cost QR3.75 per kilogram. A man buys ...
Algebra! - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost...
Algebra - A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried ...
Microeconomics - This is due Monday. I am not sure I am doing it correctly. Can ...
math - A Michigan orchard made 22,331 lb of taffy apples with approximately 1 lb...
math - An Orchard made 14,757 lb of taffy apples with approximately 1 lb of ...

Search
Members