Saturday
September 20, 2014

Homework Help: Algebra can u help

Posted by Marco on Wednesday, September 26, 2012 at 10:27pm.

Word problem. You buy 6 lb turkey 3 lb coleslaw 4 lb cheese 4 lb turkey 2 lb coleslaw 3 lb cheese. Define and use variables to represent total cost I got.; 6 t + 3t + 4c + 4t +2s + 3c * x Is this right ??

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math algebra - Word problem. You buy 6 lb turkey 3 lb coleslaw 4 lb cheese 4 lb...
algebra 2 - A cafeteria has 5 turkey sandwiches, 6 cheese sandwiches, and 4 ...
Math - Carlos bought 1 1/2 pounds of fruit salad and 3 1/2 pounds of coleslaw ...
Math - Charlie bought 1 1/2 pounds of fruit salad and 3 1/2 pounds of coleslaw ...
math - A cafeteria has 5 turkey sandwiches, 6 cheese sandwiches, and 4 tuna ...
English - We cooked a big turkey. Dad cooked the turkey this year. After 6 hours...
math - A recipe for cooking a turkey states to allow 15 minutes for each pound ...
math - Phyllis made some sandwiches for a family reunion.She made 12 turkey ...
math - it takes a 40 lb turkey two hours to cook. Tom baked his own turkey that ...
Math - A deli offers its cheese sandwichs with various combinations of mayo, ...

Search
Members