Thursday
April 17, 2014

Homework Help: Math algebra

Posted by Marko on Wednesday, September 26, 2012 at 8:43pm.

Word problem.
You buy 6 lb turkey
3 lb coleslaw
4 lb cheese
4 lb turkey
2 lb coleslaw
3 lb cheese.
Define and use variables to represent total cost
I got.;
6 t + 3t + 4c + 4t +2s + 3c * x
Is this right ??

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra can u help - Word problem. You buy 6 lb turkey 3 lb coleslaw 4 lb cheese...
math - it takes a 40 lb turkey two hours to cook. Tom baked his own turkey that ...
Math word problem - I have this word problem that I can't figure out. The ...
Algebra - If a nuclear power plant can buy 86% enriched fuel for $21000/lb and ...
math help - Pat recorded the weights of the first ten fish she caught and ...
math - A recipe for cooking a turkey states to allow 15 minutes for each pound ...
MATH - Find each rate 1. 240 pounds of fertilizer/6 lawns A~ 40? 2. Which is the...
English - We cooked a big turkey. Dad cooked the turkey this year. After 6 hours...
median help - Pat recorded the weights of the first ten fish she caught and ...
Math Word Problem - Estimate the total weight of two boxes that weigh 9.4 lb and...

Search
Members