Post a New Question

Math

posted by .

A bag of apples weigh 22.3 ounces and costs $1.80 What is a good estimate of the price per ounce of the bag of apples
A.$1
B.10 cents
C.$4
D.40 cents
D?

  • Math -

    Nope. 0.40 * 20 = $8.00

  • Math -

    There isnt any 8 dollars

  • Math -- oops! -

    Oops -- Sorry.

    My estimate should have been 8 cents (not dollars).

    Which of your answers is closest to 8 cents?

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question