Thursday
April 2, 2015

Homework Help: business math

Posted by smam on Wednesday, September 26, 2012 at 5:08pm.

everweek a store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The store owner anticipates a 15% spoilage rate.in order to achieve a 20% markup based on selling prive what is the selling price per gallon

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Business Math - Every week, a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of...
math - if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon...
math - if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon...
math - A grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. ...
business math - A store buys 30 gallons of milk at $1.58 per gallon. To achieve ...
business math - The sweet candy shop buys 600 pounds of chocolate covered ...
Business Math - The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate covered ...
math - The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at...
Business Math - A furniture store sells recliners at a 70% mark-up (based on ...
percentages/word problem - The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate ...

Members