Saturday
March 25, 2017

Post a New Question

Posted by on .

If it costs $75 to install 40 feet of fencing, how much does it cost to fence a rectangular garden that measures 12 feet by 16 feet?

  • Math - ,

    P = 2L + 2W

    P = 2(12) + 2(16)

    P = 24 + 32

    P = 56 feet

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    75/40 = 1.875 per foot

    1.875 * 56 = ?

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question