Post a New Question

math

posted by on .

If you can buy 12 cans of juice for $8, how much will 18 cans cost ?

  • math - ,

    12 / 8 = 18 / x Multiply both sides by 8

    12 = 18 * 8 / x

    12 = 144 / x Multiply both sides by x

    12 * x = 144 Divide both sides by 12

    x = 144 / 12 = 12 $

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question