Monday
October 20, 2014

Homework Help: writing equations

Posted by scott on Tuesday, September 11, 2012 at 6:52pm.

We did not find results for: Please help me do this problem: I need to write an expression for the cost of an ice cream cone and "t' number of toppings. The information is once scoop of ice cream for $3 and each topping is $1.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Maths - A)One packet of biscuits cost $x and one cup of ice cream $y B)One ...
Geometry - I'm not asking for the answer (I hate when people do that) I'd just ...
math - An ice cream shop is changing the size of their ice cream cone. The ...
algebra 1 - AN ICE CREAM SHOP OFFERS 8 FLAVORS OF ICE CREAM AND 5 CHOICES OF ...
6th grade - 1)Bradley is buying ice cream cones. a double scoop cone cost x ...
Programming - How do I declare how many boxes there are and how much per box ...
geometry - An ice cream server fills a cone, which is 15.7 cm high and 7.2 cm ...
Math - Ally loves the beach and decides to spend the summer selling various ice ...
Math - Ally loves the beach and decides to spend the summer selling various ice ...
Probability - The local ice cream stand offers three flavors of soft-serve ice ...

Search
Members