Wednesday
July 30, 2014

Homework Help: Math

Posted by Paul M on Thursday, September 6, 2012 at 9:50pm.

A school cafeteria sells sandwiches for $4.50 each, cartons of milk for $1 and bananas for $.50 each. One table of students spent $36.00 total. They bought 2 more milks than sandwiches and they bought two times more sandwiches than bananas. How many bananas did the students buy?

I don't understand (obviously) 3 bananas ends up at $36.50, 2 ends up at $25.00 and 2 and 1/2 ends up at $30.75. This is my sons 6th grade homework and I really doubt they are looking for an answer of 2.85 bananas so what am I doing wrong here?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - A school cafeteria sells sandwiches for $4.50 each, cartons of milk for $...
math - John was in charge of buying milk for a class of 32 students. Milk is ...
math i don't get it - 1. In the storeroom, folders are stored in packages of 8. ...
Math - A cafeteria manager needs to know how many apples and bananas to place in...
Math 3 - A school cafeteria serves. 60,000 ounces of milk during a 3 school week...
algebra 2 - a school cafeteria sells milk at 25 cents per carton and salads at ...
math - Pencils come in cartons of 24 boxes.A school bought 50 cartons of pencils...
math - marc bought bananas, apples, and peaches. He bought twice as many lbs of ...
Math - Justine measures the milk in two different cartons. One carton contains 1...
Math - 1.A maximum of 149 students are allowed to be seated in the cafeteria at ...

Search
Members