Sunday
March 29, 2015

Homework Help: aig math(please answer)

Posted by lidia on Saturday, September 1, 2012 at 10:51am.

4 kg of apples and 1 kg of berries cost $5.75 altogether. 2 kg of apples and 1 kg of berries cost a total of $3.25.How much must i pay to buy 5 kg of apples and 5 kg of berries?please show work.

my answer is $10.50 am i right if not please tell me why and how?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - Melons cost QR1.5 each and apples cost QR3.75 per kilogram. A man buys ...
ALGEBRA WRITE EQUATION - FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery...
Algebra - A bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple $0....
Help!Math.... - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples...
Algebra!! - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples ...
Algebra! - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost...
math 050 - Apples cost $4 for 5lbs. How much will 40 lbs.of apples cost? (Set up...
Algebra - If I buy 2 apples and 6 oranges, I will spend $5.60. However, if I buy...
Math - Can't get started on this for my granddaughter: Grace had 3 times as many...
Math - Ian picked 5 times as many berries as michelle. joe picked 7 times as ...

Members