Friday
March 24, 2017

Post a New Question

Posted by on Wednesday, August 29, 2012 at 8:48pm.

3. Writing to Explain Use rounding to estimate the product
13 ! 9. Then, use compatible numbers to find the actual
answer. If Alison was rounding to find how much 13 books
that were $9 apiece cost, would she get a good estimate?
Explain

  • 4th grade math - , Wednesday, August 29, 2012 at 9:37pm

    If I were rounding, I'd estimate 13 * 10 = a little less than $130.

  • 4th grade math - , Tuesday, December 11, 2012 at 7:10pm

    34×4

  • 4th grade math - , Thursday, October 29, 2015 at 8:47pm

    6×33=198

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question