Friday
March 24, 2017

Post a New Question

Posted by on Thursday, August 23, 2012 at 9:38pm.

At a lake, there are 2 boat rental shops. Shop A charges $210 for a 4-hour rental, shop B charges $238 for a 6-hour rental. Which shop charges more per hour? Also, how much more expensive is this shop?

  • 8TH GRADE MATH EXPRESSIONS - , Thursday, August 23, 2012 at 9:44pm

    I answered your previous questions. Now it's your turn.

    How do you think you should solve this problem?

    I'll be glad to check your answer.

  • 8TH GRADE MATH EXPRESSIONS - , Thursday, August 23, 2012 at 9:52pm

    I think i should divide 4-hour rental into $21o and divide 6-hour rental into $228. then compare, which would make shop B more expensive... right?

  • 8TH GRADE MATH EXPRESSIONS - , Thursday, August 23, 2012 at 10:25pm

    What does each shop charge per hour?

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question