Thursday
April 17, 2014

Homework Help: 8TH GRADE MATH EXPRESSIONS

Posted by CAMERON on Thursday, August 23, 2012 at 9:27pm.

You are setting up a children;s painting class. Poster board paints cost $3.80 for each child, and a package of 100 sheets of poster board costs $66.50. Assuming that you only need one package of poster board, write an algebraic exprssion for the total cost of supplies. Find the total cost if 18 students sighn up for the class too.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

8TH GRADE MATH EXPRESSIONS - A catering business charges $50 for setting p a ...
8TH GRADE MATH EXPRESSIONS - THE TOTAL COST FOR 4 PEOPLE TO RIDE THE BUS IF THE ...
8th grade math - How do I create a calendar with expressions using letters a,b,c...
8th grade - im in advanced math so i do 8th grade math and i dont understand how...
math,help - Okay i am still trying to understand how to come up with a radical ...
child care - When preparing an environment for school-aged children, the ...
8th grade Math - Adding Expressions with Square Roots 28x square root + 63x ...
8th grade - How do I create a calendar with expressions using letters a,b,c, and...
Health,Nutrition, and safety - What is the overall wellness of young children ...
Child Development - When preparing an environment for school- aged children the...

Search
Members