Thursday
April 24, 2014

Homework Help: math

Posted by TUHITUHI on Friday, August 10, 2012 at 5:14am.

a merchant buys 2 quantities of rice at rs.60 and rs.40 per kg respectively.he pays at total of rs.10000. on the other hand he had paid a flat rate of rs.50 per kg. he would have paid 10% more. how many kg of each type of rice did he buy?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - a merchant buys 2 quantities of rice at Rs60 and Rs40 per kg respectively...
maths - A girl buys 9 apples for Rs.9.60 and sells that at 11 for Rs. 12. What ...
math - Gorang bought 60kg apples at Rs 48 per Kg. he sold 70% of the apples at ...
mathematics - A farmer buys a tracter for Rs 120000. he pays Rs 60000 cash and ...
math - a man buys an item from delhi 10% cheaper than that at merath, incurs ...
Math - Q) Hasan buys two kinds of cloth materials for school uniforms, shirt ...
Math - A merchant buys cloth at $1.60 per yard. At what price per yard should he...
math - Mala buys x pens for rs.20 if x=4,what is the cost of each pen?
financial accounting and reporting - january 01,2007 Mr.A started a business ...
arithmetic - a recipe for rice pudding uses 1/2 cup of rice and serves 6 people...

Search
Members