Wednesday
April 16, 2014

Homework Help: Geometry

Posted by Devin on Tuesday, July 10, 2012 at 1:41pm.

Company "A" sells soil at 11 cents per cubic foot. While company "B" sells it at 3 dollars per cubic yard. You need to have 20 cubic yards of soil planted. What is the better company to go with? and how much will you save?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Economics - V pays 20 cents V sells to W for 35 cents W sells to X for 55 cents ...
Macroeconomics - V pays 20 cents V sells to W for 35 cents W sells to X for 55 ...
Alg I - One type of decorative ribbon regularly costs $3.59 per yard. When the ...
Math Problem - Company A rents copiers for a monthly charge of $240 plus 8 cents...
Calculus - A right cicular cylindrical can is to be constructed to have a volume...
Calculus - A rectangular box with a square base and top is to be made to contain...
math - A rectangular box with a square base and top is to be made to contain ...
math - A right cicular cylindrical can is to be constructed to have a volume of ...
algebra - Company A rents copiers for a monthly charge of $360 plus 12 cents per...
Algebra - ABC phone company charges $18 per month plus 7 cents per minute of ...

Search
Members