Post a New Question

Math: profits and costs

posted by .

Anne and Carol conducted a cooking class. They collected $375 from the participants as registration fees. They used $180 of this money to pay for rental of the kitchen. Carol took the remainder of $195 and $205 of her own money for Anne to buy food. Anne spent $351 (she has $49 leftover which she has not returned to Carol). Carol also paid $33 for stationery out of her money. The participants then paid a further $2330 to attend the class. If Anne and Carol were to share the profits and costs equally, how much should they each get?

  • Math: profits and costs -

    Is there some part of this problem you don't understand?

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question