Saturday
November 22, 2014

Homework Help: algebra

Posted by susana on Sunday, May 27, 2012 at 8:04am.

Wild rice sells for $6 pound, and plain rice sells for $1 per pound. A grocer wants 10 pounds if the mixture to sell for $2 per pound. How much of each type should he used?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra - The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per...
algebra - walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 ...
Math - A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and...
Algebra II - Bolivian coffee sells for $4.59 per pound, and Columbian coffee ...
intermediate algebra - Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and ...
algebra - Mixture Problems Template Price Problems Copy the problem from the ...
Word Problems - The manager has one type of coffee that sells for $5 per pound ...
math - Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of ...
college algebra - A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1....
algebra - A store sells mixtures of almonds and cashews for $6.50 per pound. ...

Search
Members