Wednesday
April 1, 2015

Homework Help: Math

Posted by Seema on Wednesday, May 23, 2012 at 12:52am.

The student council plans to have a BBQ lunch for the whole school to celebrate its victory in the volleyball finals. They need a total of 427 hotdogs and hamburgers. Hot dogs costs $0.25 each and hamburgers cost $0.80 each they have a budget of $203 for the event. How many of each should the school council buy?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra - you are planning a cookout. you figure that you will need at least 5 ...
Math - Please show me how to solve the following problem: The ocncession stand ...
math - Between 50 and 100 grade 7 students at school are having a bbq. Each ...
ALGEBRA - A GROUP OF STUDENTS GO OUT TO LUNCH. IF TWO HAVE HAMBURGERS AND FIVE ...
Math. HELP! - Hot dogs and Hamburgers: The caterer for your class picnic charges...
Economics - Ashley is currently consuming 10 hot dogs and 8 hamburgers a week. ...
math - a group of students go out for lunch. if two have hamburgers and five ...
Math - "Mr. Macho, my great dane, ate 125 hotdogs over a five-day period. Each ...
math - A box and whisker graph showing beef hotdogs with high and low of 110-190...
math - 1. Hot dogs come 10 to a package, and hot dog buns come 8 to a package. ...

Members