Tuesday
March 31, 2015

Homework Help: math

Posted by jorge on Tuesday, May 1, 2012 at 4:15pm.

Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Anita bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. Determine the cost of 1 piece of bubble gum.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge ...
algebra - Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of ...
math - Mr. Jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on ...
math - Mr.Jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on ...
math - Mr. Jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on ...
Math - Two friends cut a large candy bar into equal pieces Harriet ate 1/4 of ...
Math Help - Please break down and explain answer. Thank you: You make a bag of ...
Math Help - Please break down and explain answer. Thank you: You make a bag of ...
math - peter bought a bag of candy. He gave away ten percent of the candy too ...
math - mr.jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on ...

Members