Wednesday
October 22, 2014

Homework Help: algebra

Posted by jorge on Tuesday, May 1, 2012 at 3:57pm.

Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Anita bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. Determine the cost of 1 piece of bubble gum.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge ...
math - Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge ...
math - Mr. Jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on ...
math - Mr.Jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on ...
math - Mr. Jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on ...
Discrete Math - 1.Using the principle of inclusion-exclusion find the numbers of...
math - tom bought 3 pieces of bubble gum for 12 cents total, if tom paid with a...
Math - Jackson wnats to give everyone in his class (including himself) 1 piece ...
math - mr.jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on ...
math - peter bought a bag of candy. He gave away ten percent of the candy too ...

Search
Members