Tuesday
September 2, 2014

Homework Help: 3 grade math ms sue

Posted by dw on Monday, April 30, 2012 at 6:12pm.

when lori gave the clerk two $1 bills to pay for items she selected from the list below,she received $0.20 change.

pencils: $0.30 each
pens: $0.25 each
markers: $0.55 each
notebook:$1.25 each


MY SON SAY WRITE THIS THEN YOU WILL NOW HOW HE HAVE TO DO(WE HAD TO DO RSL RESTATE SHOW WORK AND LABEL)

all price include tax

1- tell how much money she spent on the items.

2- list items she could have purchased for this amount.

3- describe how you determined the answer or show all your work.

my son write #1 answer- (RESTATE) she spent on the items $1.80

SHOW WORK- she has two bill $2.00-.20=$1.80 $2.00-1.80=.20

LABEL- $2.00-.20=1.80 $2.00-1.80=.20

my son write #2and#3 answer-(RESTATE) she could have purchased for this amount 1 marker,and 1 notebook

SHOW WORK 1.25+.55=1.80

LABEL- $.55+1.25=$1.80 she spent.

NEXT QUESTION

Gina and Bob each had a quart and a half of orange juice to share among their friends. each of them used the entire amount but bob served 4 ounces of juice to each of his friends and gina served 6 ounces of juice to her friends

. how many more friends did bob serve orange juice to than gina?

. tell how you know. (you may want to use the quart and a half templates below to help determine the answer.

my son did RESTATE- bob gave 4 more than gina because bob has given 12 to his friends give 8 to his friend.

SHOW WORK
6*8=48
12*4=48
12-8=4

LABEL
12 bob served
-8 gina served
__
4 bob served more than


in the paper they draw the templates i don't how to dram the templates in the computer so i write all question and my son did the answer so please check is right or not thank you

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

5th grade math-ms sue - ms. sue*****ann and celia have 5 pens, 18 pencils, anf ...
Math - uh oh if pencils cost 20 cents and pens cost 30 cents each find the cost ...
math - Stan bought several clothing items at macys. He bought a jacket for $30....
Math - Ratio of pens to pencils is 3:8; What could be the total number of pens ...
Math - In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2...
math - draw a picture showing 4 pencils and a number of pens in which the ratio ...
math - Maria gave a store clerk $10.00 for a purchase that cost $9.19. Part A ...
math - Ratio of pens to pencils is 3:8; What could be the total number of pens ...
math - John goes to the store to buy some school supplies.He byus a stapler for...
finite math - Assume that the student has a cup with 15 writing implements: 8 ...

Search
Members